Czy warto wybrać do prowadzenia wydarzenia duet konferansjerski?

Co dwie głowy, to nie jedna…

Dwa tygodnie temu byłem na konferencji. Tym razem nie jako konferansjer, ale jako uczestnik. Lubię takie sytuacje dlatego, że będąc na widowni, mogę zwracać uwagę na to, jak inni zachowują się na scenie. I uczyć się nowych rzeczy. To wydarzenie prowadził duet konferansjerski — kobieta i mężczyzna.

Obserwując parę w akcji, doszedłem do kilku bardzo ciekawych wniosków na temat tego, czy warto wybrać do prowadzenia duet konferansjerski.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Co da Ci duet konferansjerski?

  • W jakich sytuacjach warto zatrudnić dwie osoby, a nie jedną do prowadzenia wydarzenia?

  • W jakich sytuacjach nie warto inwestować w parę konferansjerów?

  • Czy jeśli duet konferansjerski, to tylko kobieta i mężczyzna?

Duet konferansjerski zapewni prestiż Twojemu wydarzeniu

Duet konferansjerski sprawdza się świetnie, gdy zależy Ci na prestiżu wydarzenia. Gdy na scenę wychodzi para, to publiczność może poczuć, że czeka ich coś ekskluzywnego. Zostanie to odebrane jako coś godnego i dostojnego, a dwie osoby niczym para gospodarzy przywitają wszystkich gości. Jeśli event jest transmitowany, to na ekranie dwie sylwetki nadają wyższą rangę całemu wydarzeniu. A co więcej informacje, które będą przekazywane przez prowadzących, będą pochodzić z dwóch źródeł (od kobiety i od mężczyzny), więc podświadomie przekaz będzie mocniej wpływał na odbiorców. Duet konferansjerski zdarza się dużo rzadziej, więc gdy widz zobaczy dwójkę prowadzących, to jest to coś innego niż zwykle. A to mocniej przykuje uwagę.

Swoboda w duecie konferansjerskim

Dwie osoby na scenie czują się znacznie swobodniej. Oczywiście, że doświadczony konferansjer czuje się na scenie świetnie, chodzi mi bardziej o to, że “w kupie siła”. W przypadku pary i rozmowy między nimi całość jest odbierana jako bardziej autentyczna i uczestnicy wydarzenia czują się bardziej komfortowo. Dla dwóch osób naturalnym na scenie będzie dialog. Będą mogli zawsze na siebie spojrzeć i odnieść się do tego, co powiedział przedmówca, a to zbuduje przyjemną aurę sympatii.

Prowadzący mogą wcześniej przygotować pewne komentarze na swój temat, które zostaną odebrane jako autentyczne. Mogą nawet przygotować pewne żarty na swój temat. Widzowie po usłyszeniu takich “szpileczek” utożsamią się z prowadzącymi, a na ich twarzach nie pojawi się grymas zażenowania, a wyraz rozbawienia. Gdyby robiła to jedna osoba, to część osób może mieć zarzut, że jest to przygotowane i sztuczne.

Więcej obowiązków dla pary konferansjerskiej

Gdy na scenie są dwie osoby, to można dać im więcej ciekawych obowiązków. Oczywiście wszystko powinno być ustalone przed samym wydarzeniem. Jedna osoba może o czymś opowiadać, a druga osoba może na przykład pomóc w pokazie. Albo zejść między widownię i udzielać się jako widz. W przypadku pikniku jedna osoba może podejść do jednego stoiska, druga osoba może pójść na przeciwny koniec imprezy i razem mogą odegrać coś, czego jedna osoba nie byłaby w stanie odegrać.

Duet będzie miał większą łatwość w zapanowaniu nad porządkiem. To nie zawsze jest zadanie konferansjera, żeby przerywał gościom rozmowy, natomiast jeśli jest para, to wtedy można im zlecić dbanie o ten porządek.

Na konferencji, która jest prosta, pewnie nie będzie takiej potrzeby, ale w przypadku dużej imprezy, gdzie jest alkohol i kilka pomieszczeń, wtedy jedna osoba może mówić ze sceny, a druga może na przykład prowadzić wywiady albo rozmawiać z wystawcami.

Duet konferansjerski to więcej energii

Duet konferansjerski podniesienie poziomu energii na wydarzeniu. Dzięki kobiecie i mężczyźnie publiczność dostanie i kobiecą łagodność i męskie zdecydowanie. A poza tym para będzie mogła ze sobą rozmawiać. To jest przydatne, zwłaszcza gdy w scenariuszu jest bardzo dużo informacji. Dwie osoby nadadzą całości lepszy rytm, a słuchacze będą postrzegać ich konferansjerskie wstawki nie jako nudny przerywnik, a jako przyjemny element scenariusza.

Pracownik firmy w duecie konferansjerskim

Ciekawym przypadkiem prowadzenia wydarzenia jest sytuacja, w której firma do prowadzenia imprezy chce zatrudnić konferansjera, który będzie występował razem z jedną osobą z firmy. I to w moim odczuciu jest świetne rozwiązanie.

Profesjonalny konferansjer zadba o spokój i wsparcie w sytuacji, gdy wydarzy się coś niespodziewanego.

Osoba z firmy zadba o relacje i pokazanie, że pracownicy firmy są dla niej ważni. A poza tym, osoba z firmy na pewno to doceni. Samo wyjście na scenę przed kolegów będzie dla niej ogromnym wyróżnieniem.

I koszt jest mniejszy, niż za profesjonalne dwie osoby 😉

W jakiej sytuacji nie warto zatrudniać duetu konferansjerskiego?

Nie warto angażować duetu, jeśli w Twoim scenariuszu masz bardzo mało miejsca na spektakl prowadzącego. Gdy jego głównym zadaniem jest spięcie ram czasowych programu i sprawne przebrnięcie przez scenariusz, to dwie osoby mogą wydać się przerostem formy nad treścią.

Drugim powodem, żeby osoba prowadząca była tylko jedna osoba, jest niewielka ilość uczestników. Gdy na sali mamy mniej, niż 50 osób, wtedy te dwie osoby na scenie mogą wydać się zbyt przytłaczające. To nie będzie błędem, natomiast jeśli ktoś będzie miał pełny ogląd wydarzenia, to proporcje mogą wydać się zaburzone. Dobrze jest, gdy para jest zatrudniana, gdy na wydarzeniu jest wielu uczestników.

Nie warto też angażować pary, jeśli duet nie będzie do siebie pasował. Gdy osoby nie chcą tego razem robić. Nam się może podobać dana kobieta i dany mężczyzna. Ale to, że osobno świetnie występują, nie znaczy, że razem również będzie dobrze.

Czy jeśli duet konferansjerski to tylko kobieta-mężczyzna?

Para prowadzących na evencie nie musi być różnej płci. My w naszej agencji mamy takie zlecenia, w których wysyłamy dwie kobiety albo dwóch facetów. I jak do tej pory nie było sytuacji, w której byłby to zły pomysł. Wręcz przeciwnie, klienci zaznaczali, że ten pomysł przerósł ich oczekiwania i byli bardzo zadowoleni.

Para kobieta-kobieta albo mężczyzna-mężczyzna świetnie sobie radzą. A są jeszcze rzadziej spotykane, więc mogą zaskoczyć widzów i dać niesamowitą energię całemu eventowi.

Podsumowanie

Duet konferansjerski ma bardzo wiele zalet. I jeśli szukasz sposobów na uatrakcyjnienie Twojej imprezy, to może być to strzałem w dziesiątkę. Nie warto tego robić, jeśli masz mocno ograniczony budżet albo bardzo prosty, mały event.