Co zyskasz dzięki konferansjerowi?

Teal Flower
Teal Flower

Z konferansjerem czy bez konferansjera? Oto jest pytanie…

Czy lepiej zatrudnić kogoś profesjonalnego i mu zapłacić? Czy może zaoszczędzić, a event poprowadzi ktoś z działu marketingu? Czy ja w ogóle potrzebuję osoby prowadzącej? A może to przerost formy nad treścią?

Bardzo dobre pytania. W tym wpisie na nie odpowiem.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • Jak konferansjer podnosi prestiż wydarzenia

 • Co daje osoba, która umie improwizować

 • Jak konferansjer wpływa na prelegentów

 • Czy da się skończyć o czasie opóźniony event

 • Jak wykorzystać wiedzę konferansjera, żeby Twój event był lepszy

Podniesiesz prestiż wydarzenia

Prestiż wydarzenia, czyli autorytet, poważanie i szacunek uczestników do firmy organizującej wydarzenie. Im wyższy prestiż, tym potężniejsza marka. Doświadczony konferansjer jest kojarzony z profesjonalizmem. I jeśli on robi takie wrażenie, to całe wydarzenie również. Jego umiejętności komunikacyjne, elegancja w zachowaniu i zdolność radzenia sobie z niespodziewanymi sytuacjami tworzą pozytywne wrażenie na uczestnikach.

Osoba prowadząca pełni również rolę gospodarza wydarzenia, co nadaje mu kluczową rolę w prowadzeniu programu. To on wprowadza gości, prelegentów i prowadzi całość, nadając wydarzeniu odpowiednią strukturę. Umiejętność konferansjera do budowania przyjaznej, pozytywnej atmosfery sprawia, że uczestnicy czują się swobodnie i komfortowo. To może znacząco wpłynąć na ogólny odbiór wydarzenia.

Bez takiej osoby ludzie mogą mieć wrażenie, że wszystko jest chaotyczne. A gdy mają takie wrażenie, to mogą czuć się zaniepokojeni i prestiż całego wydarzania mocno się pogarsza.

Masz na scenie osobę, która jest przygotowana na nieoczekiwane i od razu reaguje

Podczas wydarzenia mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje. A jeśli organizowałaś już event to wiesz, że na pewno się wydarzą. Konferansjer, dzięki umiejętności zarządzania improwizacją, może elastycznie reagować na takie sytuacje, co przyczynia się do płynnego przebiegu imprezy.

Doświadczona osoba prowadząca przeżyła wiele takich sytuacji, więc jej ogląd sytuacji jest trafniejszy. Konferansjer może wnieść elementy kreatywności i rozrywki do programu, co sprawi, że wydarzenie będzie lepiej zapamiętane i docenione przez uczestników.

A co więcej, konferansjerzy często angażują się w interakcję z publicznością. Umiejętność improwizacji pozwala im szybko dostosowywać się do reakcji widowni, reagować na pytania, a nawet włączać spontaniczne elementy do wystąpienia, co może zwiększyć zaangażowanie publiczności.

Zadbasz o to, żeby zmniejszyć stres Twoich występujących

Konferansjer może odegrać istotną rolę we wspieraniu prelegentów podczas ich wystąpień, tworząc przyjazne środowisko i pomagając w utrzymaniu pozytywnej atmosfery. Oto kilka sposobów, które może wykorzystać prowadzący:

 • Dobra zapowiedź prelegenta. Dostarczenie w zapowiedzi informacji na temat osiągnięć, doświadczenia i tematu prezentacji. To może pomóc w zyskaniu zaufania i zainteresowania publiczności przed rozpoczęciem prezentacji

 • Rozładowanie napięcia. Przed wystąpieniem prelegenta na scenie, konferansjer może rozmawiać z publicznością, używać humoru lub ciekawostek, aby rozładować napięcie i stworzyć przyjazną atmosferę. To może pomóc prelegentowi w poczuciu się bardziej komfortowo przed wejściem na scenę.

 • Wsparcie podczas problemów technicznych. W przypadku problemów technicznych konferansjer może zająć się sytuacją, udzielać informacji publiczności i utrzymywać płynność wydarzenia, dając prelegentowi czas na rozwiązanie problemu.

 • Podziękowanie i Podsumowanie: Po zakończeniu prezentacji konferansjer może podziękować prelegentowi, podsumować kluczowe punkty i przekazać słowa uznania. To może pomóc w zakończeniu prezentacji w pozytywny sposób.

Współpraca konferansjera z prelegentem jest kluczowa dla stworzenia udanego wydarzenia, gdzie obie strony wspólnie pracują nad zachęcaniem publiczności do aktywnego uczestnictwa i czerpania korzyści z prezentacji.

Twój event przebiegnie zgodnie ze scenariuszem

Dzięki współpracy z konferansjerem organizator może mieć pewność, że przebieg wydarzenia jest kontrolowany, a wszelkie potencjalne problemy są rozwiązane szybko i sprawnie. To również pomaga w zwiększeniu ogólnej jakości doświadczenia uczestników.

Po pierwsze, konferansjer pomaga już na etapie ułożenia harmonogramu, w którym dba o odpowiednim przydzielaniu czasu na różne prezentacje i segmenty.

Po drugie, konferansjer zarządza przerwami. Z doświadczenia wiem, że ludzie na przerwie rozgadują się i zapominają o czasie. Osoba prowadząca może przypilnować, żeby kolejne części programu zaczynały się zgodnie z agendą. Nawet jeśli część rozmów jeszcze nie jest skończona.

Po trzecie, konferansjer informuje o zmianach w programie. W przypadku nieprzewidzianych zmian uczestnicy są dobrze poinformowani i widzą, co ich czeka.

Warto mieć świadomość, że bycie punktualnym to nie jest “zbędna zabawa minutami”, ale okazanie szacunku ludziom na wydarzeniu.

Posłuchajcie historii Pani Wiktorii i Pana Jacka. Małżeństwo, które przyjechało na event z drugiego końca Polski. Pani Wiktoria i Pan Jacek wiedzieli, że wydarzenie skończy się o 17, więc kupili bilety na pociąg powrotny o 18. Dzięki temu mieli pewność, że wrócą do domu około północy i będą mogli następnego dnia zająć się swoimi sprawami. Niestety, wydarzenie przeciągnęło się do godziny 17:30. Gdyby Pani Wiktoria i Pan Jacek zostali do końca, to na pewno nie zdążyliby na pociąg. Wyszli wcześniej, natomiast przez to nie zobaczyli mówcy, który miał wystąpić na koniec, i dla którego głównie przyjechali na event. Byli bardzo niezadowoleni i nie będą dobrze wspominać tego wydarzenia. Dlatego tak ważna jest punktualność i trzymanie się scenariusza.

Masz doradztwo eksperta w zakresie harmonogramu i scenariusza

Konferansjer, jako osoba odpowiedzialna za prowadzenie wydarzenia, może dostarczyć organizatorowi cennych rad dotyczących scenariusza. Oto kilka sugestii:

 • Dostosowanie do Publiczności. Znając charakterystykę publiczności, konferansjer może doradzić w dostosowaniu scenariusza do oczekiwań i zainteresowań uczestników. Na przykład, jeśli publiczność składa się z profesjonalistów z danej branży, scenariusz może zawierać bardziej zaawansowane tematy.

 • Zróżnicowanie. Konferansjer doświadczył wielu eventów i wie z doświadczenia, ile czasu publiczność będzie w stanie, mówiąc brzydko, wysiedzieć podczas prelekcji. Mądre żonglowanie prezentacjami, panelami dyskusyjnymi, przerwami, grami i konkursami pomoże utrzymać uwagę uczestników na wysokim poziomie.

 • Przemyślane Interakcje. Włączenie przemyślanych przerw, gier, quizów, pytań do publiczności czy innych elementów interaktywnych może urozmaicić wydarzenie i zwiększyć zaangażowanie uczestników. Często organizator nie skupia się na tych elementach na początku, ponieważ dba o bazę całego wydarzenia, a nie o dodatki. A później o nich zapomina. I właśnie po to jest konferansjer, żeby pomógł o to zadbać.

Współpraca między konferansjerem a organizatorem w zakresie scenariusza często nie jest brana pod uwagę. A szkoda, ponieważ może uczynić wydarzenie lepszym.

Podsumowanie

Wierzę w to, że dobry konferansjer może wnieść każde wydarzenie na zupełnie inny, lepszy poziom. Bardziej kompletny. Bardziej prestiżowy. Bardziej ciekawy. Korzyści z zatrudnienia konferansjera to długa lista. W tym wpisie poruszyłem tylko kilka najciekawszych argumentów.

Z konferansjerem czy bez konferansjera? Według mnie oczywiście, że z konferansjerem 😉